RoYaL SeNSaTioNe
<script src="http://astuforum.free.fr/js/neige.js"></script>
RoYaL SeNSaTioNe
<script src="http://astuforum.free.fr/js/neige.js"></script>
RoYaL SeNSaTioNe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


ABOUT LIFE
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Top postatori
ninnet
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
miky
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Madalina
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Matt
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Missy
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Anne
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Monik
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
daniella28
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Rose-Marie
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
YasSsmin
SA GANDIM POZITIV I_vote_lcapSA GANDIM POZITIV I_voting_barSA GANDIM POZITIV I_vote_rcap 
Ultimele subiecte
» COFFE CHAT
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeSam 29 Oct 2022, 6:09 pm Scris de Mary Lena

» CE MUZICA ASCULTAM ?
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeVin 18 Mar 2016, 12:12 am Scris de Cammy

» POPAS ....DE SUFLET
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeMier 03 Feb 2016, 1:06 pm Scris de daniella28

» FUNNY PICS
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeJoi 21 Ian 2016, 6:42 pm Scris de valentina

» MERRY CHRISTMAS & HAPPY NEW YEAR
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeVin 01 Ian 2016, 6:52 pm Scris de valentina

» SFANTUL IERARH NICOLAE
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeDum 06 Dec 2015, 2:58 pm Scris de Cammy

» SFANTUL ANDREI
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeLun 30 Noi 2015, 11:41 am Scris de valentina

» EROTISM SI FANTEZIE
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeMier 29 Iul 2015, 10:16 am Scris de Mary Lena

» WHAT COST"S YOU TO GIVE HUGS ?
SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeMier 29 Iul 2015, 10:09 am Scris de Mary Lena


 

 SA GANDIM POZITIV

In jos 
+4
valentina
Ilinca
Matt
ninnet
8 participanți
AutorMesaj
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeJoi 09 Feb 2012, 12:44 pm

SA GANDIM POZITIV


Nu inceta niciodata sa zambesti, nici chiar atunci cant esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate indragosti de zambetul tau.
G. J. G. Marquez


SA GANDIM POZITIV Different
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeJoi 09 Feb 2012, 12:48 pm

GANDIREA POZITIVA


Gandirea pozitiva face ca lumea in care traiesti sa devina pozitiva. Daca gandesti pozitiv, nu poti fi negativ pentru ca gandind pozitiv devii acea pozitivitate. Luindu-te ca punct de referinta, TU devii centrul. Retrage-ti toate simturile si lumea din jurul tau va disparea. Inchid ochii si totul se intuneca. Asta este ceea ce experimentezi. Asta devine obiectul cunoasterii tale, restul sunt presupuneri. Pentru o fiinta stresata lumea devine un pericol, pentru un om trist intreg universul este jalnic. Unii sunt deprimati ca universul in care traiesc a fost creat asa tocmai prin modul lor de a gandi. Cat de minunata devine viata pentru acela care gandeste pozitiv! El vede in fiecare clipa o noua modalitate de a experimenta bucuria, savoarea sublima a miracolului. In natura el infloreste cu fuecare floare. O fiinta pozitiva isi face chiar si din probleme un prilej de bucurie. Mahatma Ghandi spunea adeseori: "Lumea este propria ta oglindire".
Propriul destin poate fi schimbat gandind pozitiv. Iata ce spunea un mare maestru indian Swuami Shivananda: "Omul seamana un gand si culege o actiune
Omul seamana o actiune si culege un obicei

SA GANDIM POZITIV Epigenium%20lyonii%20-%20orhidee1
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeJoi 09 Feb 2012, 12:51 pm

„N-o sa mai iubesc” zisese
Biata-mi inima naiva
Dar vazandu-te pe tine
A cazut in recidiva

Supararile iubirii
Sunt ca ploile cu soare
Repezi, dar cu cat mai repezi
Cu atat mai trecatoare

Musafiri la mine-acasa
Fara sa-i poftesc vreodata
Am un soarec, doi paienjeni
Si, din cand in cand, o fata

La fereastra ta-mi zambira
Toate florile din glastra
Numai floarea cea mai dulce
A fugit de la fereastra

Cum pierzi noaptea cu cetitul
Am trecut din intimplare
Si-mi venea asa sa intru,
Si sa suflu-n lumanare …

Zici ca la razboi iubito
Vii cu mine fara preget …
O, dar cum plangeai asara
Cand te-ai intepat la deget

Greu mi-i draga fara tine
Si te chem de-atatea ori
Nu din zori si pana-n seara
Ci din seara pana-n zori

Mlute-i spun cand nu m-asculta
Dar tresar si tac din gura
Cand, c-un zambet isi ridica
Ochii de pe cusatura

Ochii negri, fata alba
Par intunecat si mare
Inima – un sloi de gheata
Alte semnalmente: n-are

Draga mea, fara cuvinte
Doar din ochi pricepe toate
Numai cat ma uit la dansa
Si-mi raspunde: nu se poate!




SA GANDIM POZITIV 3727297_large
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
Matt
Global Moderator
Global Moderator
Matt


Mesaje : 2384
Data de inscriere : 02/02/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeJoi 09 Feb 2012, 2:50 pm

Tinereţea
Alexandru Macedonski

Iubesc frumoasa Tinereţe,
Cu anii săi de flori,
Cu zâmbete pe a sa faţă,
Cu ochi scânteietori;
Îmi place fruntea-i coronată
De poezii ş-amor,
De dulci iluzii care iute
Se nasc şi iute mor.
Cortegiul său e din speranţe,
Din vecinice izbânzi,
Şi pulbere de aur poartă
Pe aripe plăpânzi.
Adesea e cutezătoare
Întocmai ca Icar,
Şi pân’ la soare se înalţă
În zboru-i temerar!
În totul e însufleţită
De-al geniului foc,
Şi egoismul nu găseşte
În sufletul său loc!
Pe-oriunde trece, răspândeşte,
Ca foi de trandafiri,
Cu mâinile-i îmbelşugate,
Idei şi dulci simţiri!
Să-i zică orişicum, bătrânii
Pătrunşi de reci fiori,
Ce dragă este tinereţea
Cu anii săi de flori!
Sus In jos
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeJoi 09 Feb 2012, 5:23 pm

Invata sa gandesti pozitiv!


In viata de zi cu zi, ne confruntam cu tot felul de evenimente care au un ecou pozitiv sau negativ in viata noastra interioara. Sensul pe care il dam experientelor avute ne ajuta sa realizam in viata o serie de transformari, atat psihice, cat si fizice.

Taria psihica de care dau dovada unele persoane in fata evenimentelor stresante, faptul ca sunt optimiste, determina obtinerea de beneficii sau dezvoltari personale. Gasirea unui sens, unui motiv de evolutie in evenimentele cu care ne confruntam reduce depresia si anxietatea. Nu conteaza ce tip de inteles sau de dezvoltare personala gasim atata timp cat acestea au efecte pozitive in experienta noastra.

SA GANDIM POZITIV 1161876tu8o0nt2y9
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeVin 10 Feb 2012, 8:47 pm

Se spune ca de la gand, privire, gest, vorba, fapta, totul se inregistreaza si se computerizeaza undeva in infinit, si suntem direct raspunzatori pentru ca ne vom intalni cu noi. Dupa ce plecam din aceasta viata, ne intalnim cu noi, adica vom fi judecati pentru tot ceea ce am trait aici pe pamant, si bine si rau.
SA GANDIM POZITIV Cum-sa-gandesti-pozitiv2
Cum sa gandesti pozitiv intr-o lume in nuante de gri

Iata cateva sfaturi care iti pot fi de un real folos pentru a-ti schimba modul de gandire si, automat, intreaga viata:

1. Accepta ca te afli aici pentru a creste si a evolua. Viata nu trebuie sa fie mereu roz, ne-am plictisi de ea, iar lectiile dure ale vietii trebuie folosite ca oportunitati pentru a deveni mai puternic si mai intelept; cu alte cuvinte, transforma lamaile in limonada. Spera la tot ce e mai bun de la viata si fii recunoscator pentru ceea ce ti se ofera, luptand cu speranta in fiecare zi pentru a-ti depasi limitele.

2. Crede in tine. Esti unic si poti face atat de multe lucruri marete despre care nici nu ai habar inca! Nu renunta la visele si la scopurile tale in viata, lupta-te pentru a le atinge si, chiar daca nu reusesti intru totul, fii fericit pentru ca ai incercat. Gandirea pozitiva iti da putere pentru a persevera, iar oamenii optimisti sunt, in general, cei care-si ating mai usor obiectivele in viata.

3. Foloseste afirmatii pozitive in fiecare zi. Repeta-ti, cat de des poti, faptul ca esti puternic, ca esti fericit si ca poti realiza orice iti propui. Se pare ca, indiferent daca noi credem sau nu in cuvinte, subconstientul este afectat de ele, deci incearca sa eviti cat se poate de mult cuvantul “Nu” si foloseste expresii optimiste si limbaj pozitiv, atat in conversatiile cu ceilalti, cat si in propriile ganduri.

4. Creaza-ti un colaj de imagini pozitive. Lipeste pe o placuta pe care sa o ai in apropiere, imagini reprezentative pentru casa pe care vrei sa o ai, pentru job-ul pe care ti-l doresti, pentru familia pe care o vei intemeia, pentru lucrurile care te fac fericit, pentru dorintele tale cele mai puternice. Inconjoara-te de imagini si citate, ganduri pozitive, lipeste-le prin casa si scrie-le pe post-it-uri la birou si vei vedea ca alta va fi atmosfera in care-ti duci existent zilnica.
5. Spune “Multumesc”, in fiecare seara, pentru ce ai trait in ziua respectiva, fie ca este vorba de oamenii cu care ai interactionat, de treaba pe care ai facut-o sau de prajitura pe care ai mancat-o si vei vedea cat de multe motive ai sa multumesti si sa fii fericit intr-o singura zi.

6. Asculta muzica sau emisiuni inspirationale in drum spre locul de munca sau spre casa. Pentru multi, acest tip de terapie poate parea prea…usoara sau lipsita de continut, insa el are un real impact asupra psihicului unui individ, mai ales in atunci cand traverseaza momente mai dificile.

7. Zambeste! Zambetul are un efect uimitor, atat asupra psihicului tau, cat si asupra relatiilor cu cei din jur. Zambeste in oglinda in fiecare dimineata, zambeste vanzatoarei din colt, zambeste colegilor si tuturor celor din jur si vei vedea cum ti se va zambi la loc si cum zambetul iti va schimba fiecare clipa in parte si viata, per total.

Cum sa gandesti pozitiv si sa iti schimbi destinul

Calitatea vietii consta in frumusetea fiecarei clipe, nu doar in cele cateva momente majore pe care le asteptam intreaga viata. Deci incearca sa gandesti pozitiv si asteapta-te la lucruri minunate…iar ele nu vor intarzia sa apara!


Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeSam 11 Feb 2012, 8:57 pm

Starea de spirit si gandirea pozitiva

Gandirea pozitiva este o atitudine mentala cu ajutorul careia reusesti sa depasesti obstacolele si sa iti indeplinesti visele. Este o atitudine mentala datorita careia obtii rezultate bune si excelente. O gandire pozitiva anticipeaza fericirea, bucuria, sanatatea si rezultate satisfacatoare pentru fiecare situatie si actiune. Tot ce iti pui in minte reusesti sa duci la bun sfarsit.

Nu toti accepta sau cred in gandirea pozitiva. Unii considera ca aceasta este un nonsens, iar altii ii iau in ras pe cei care cred si accepta o astfel de atitudine. Dar, dintre cei care o accepta, foarte multi nu stiu cum sa o foloseasca eficient pentru a obtine rezultate. Cu toate acestea, se pare ca interesul in aceasta directie este din ce in ce mai mare - dovada stau cartile, seminariile si cursurile despre gandirea pozitiva si importanta factorului psihic in cariera si in viata. Acesta este un subiect tot mai popular in ultimul timp.

Adesea auzim indemnuri de genul „Gandeste pozitiv!", adresate celor care sunt deprimati si ingrijorati. Multi nu iau cuvintele acestea in serios, pentru ca nu stiu ce inseamna sau nu cred ca sunt folositoare sau eficiente. Cate persoane isi pun, intr-adevar, intrebarea: "ce poate face pentru mine puterea gandirii pozitive?" ?

In primul rand, atat gandirea pozitiva cat si cea negativa sunt contagioase. Prin modul de gandire, de reactie si de manifestare toti avem o influenta, mai mare sau mai mica, atat asupra noastra - ca functionalitate fizica si psihica - insa si asupra persoanelor pe care le intalnim. Acest lucru se intampla instinctiv, la nivel subconstient, si se manifesta pe de o parte prin impactul pe care propriile ganduri, emotii si sentimente il au asupra transformarii noastre de-a lungul vietii, pe de alta parte prin transferul acestor ganduri si emotii catre toti cei din jurul nostru.


SA GANDIM POZITIV Gandire-pozitiva
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeSam 11 Feb 2012, 8:59 pm

Un mare maestru indian pe nume Swuami Shivananda spunea: Omul seamana un gand si culege o actiune/ Omul seamana o actiune si culege un obicei/ El seamana un obicei si culege un caracter/ Semanand un caracter el culege un destin. Asadar, gandurile noastre constituie semintele pe care noi insine le-am plantat.


SA GANDIM POZITIV Gandirea
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
Ilinca
Membru RoYaL
Membru RoYaL
Ilinca


Mesaje : 305
Data de inscriere : 13/02/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeDum 19 Feb 2012, 5:35 pm

Bucuria pentru viata


Starile de veselie, implinirea, bucurie pentru viata, recunostinta sunt “un medicament” natural care imbunatateste starea generala de sanatate. Pe de alta parte emotiile negative precum ura, mania, gelozia, frica si altele de acest tip au un efect devasatator asupra sanatatii. Iata cateva dintre studiile facute in acest sens:
*Emotiile pozitive sunt cel mai bun medicament natural impotriva stress-ului(*).
* Atitudinea pesimista urca cu 42% riscul de a muri de orice boala – conform unui studiu pe 7000 de persoane facut pe durata a 40 de ani.(*)
* Optimismul intareste sistemul imunitar – conforum unui studiu facut la University of Kentucky pe 125 de studenti la drept.(*)
* Plictiseala/apatia dubleaza riscul de deces din cauza bolilor de inima.(*)
* Stress-ul si ingrijorarea favorizeaza dezvoltarea TUMORILOR.(*)


SA GANDIM POZITIV 38212_420822434137_117372659137_4401750_3100422_n
Sus In jos
valentina
Membru RoYaL
Membru RoYaL
valentina


Mesaje : 274
Data de inscriere : 29/02/2012
Varsta : 41

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeMier 29 Feb 2012, 12:59 pm

matuka a scris:
Tinereţea
Alexandru Macedonski

Iubesc frumoasa Tinereţe,
Cu anii săi de flori,
Cu zâmbete pe a sa faţă,
Cu ochi scânteietori;
Îmi place fruntea-i coronată
De poezii ş-amor,
De dulci iluzii care iute
Se nasc şi iute mor.
Cortegiul său e din speranţe,
Din vecinice izbânzi,
Şi pulbere de aur poartă
Pe aripe plăpânzi.
Adesea e cutezătoare
Întocmai ca Icar,
Şi pân’ la soare se înalţă
În zboru-i temerar!
În totul e însufleţită
De-al geniului foc,
Şi egoismul nu găseşte
În sufletul său loc!
Pe-oriunde trece, răspândeşte,
Ca foi de trandafiri,
Cu mâinile-i îmbelşugate,
Idei şi dulci simţiri!
Să-i zică orişicum, bătrânii
Pătrunşi de reci fiori,
Ce dragă este tinereţea
Cu anii săi de flori!

SA GANDIM POZITIV 1692927400 frumoasa poezie .
Sus In jos
ninnet
Admin
Admin
ninnet


Mesaje : 6049
Data de inscriere : 22/01/2012

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeSam 03 Mar 2012, 5:25 pm

ZAMBETUL



Zambetul, secretul personalitatii taleZambim pentru ca celalalt zambeste. Zambim ca sa alungam tristetea si sa inducem entuziasmul. Zambim pentru ca zambetul constituie cea mai subtila si rafinata metoda de a comunica, suplinind cu succes cuvintele. Zambim pentru ca ni s-a spus ca zambetul este calea cea mai sigura spre fericire si multumire. Zambim pentru ca oamenii de stiinta sunt convinsi ca atunci cand zambim des sistemul nostru imunitar devine mai puternic

SA GANDIM POZITIV 3727296_large
Cu totii stim sa zambim. Toti zambim, insa putini dintre noi sunt cei care cunosc cu adevarat lectia zambetului. Zambim pentru ca zambetul este un mod de autoaparare impotriva rautatilor. Zambim superficial, zambim pentru ca asa trebuie, zambim ca sa nu plangem, zambim ca sa ne aratam superiori, zambim ca sa ne simtim sufletul ca zambeste, zambim ca sa ne intinerim trupul.
Zambim pentru ca celalalt zambeste. Zambim ca sa alungam tristetea si sa inducem entuziasmul. Zambim pentru ca zambetul constituie cea mai subtila si rafinata metoda de a comunica, suplinind cu succes cuvintele. Zambim pentru ca ni s-a spus ca zambetul este calea cea mai sigura spre fericire si multumire.
Zambim pentru ca oamenii de stiinta sunt convinsi ca daca zambim des, sistemul nostru imunitar se intareste. Zambim pentru ca astfel ne cresc sansele unei vieti de lunga durata. Zambim pentru ca managerul nostru considera zambetul ca facand parte din indatoririle de serviciu. Nu zambim insa pentru ca asa simtim. Cuprinsi de febra grijilor si a cotidianului, de cele mai multe ori uitam sa zambim din suflet. Uitam sa zambim pentru a-i readuce celui de langa noi zambetul pe buze.


SA GANDIM POZITIV 3727297_large
Sus In jos
https://royal-sensatione.forumgratuit.ro
Madalina
Moderator
Moderator
Madalina


Mesaje : 4234
Data de inscriere : 11/02/2012
Localizare : Bucuresti

SA GANDIM POZITIV Empty
MesajSubiect: Re: SA GANDIM POZITIV   SA GANDIM POZITIV Icon_minitimeLun 05 Mar 2012, 10:24 am